Actualitate
”Poporul e suveran. Opriti legalizarea coruptiei”

Manifestatia face parte dintr-un lung sir de proteste care au avut loc atat in Bucuresti, cat si in restul tarii, dupa adoptarea de catre Parlament a modificarilor la Codul penal si la Codul de procedura penala.
„Nu cedam in fata infractorului Dragea, nu acceptam sa legalizeze coruptia, nu acceptam sa incalce vointa poporului si sa suspende cele 6,5 milioane de voturi care au ales presedintele, ca sa scape ei de puscarie. (…) Va chemam pe toti in strada. Va chemam la Bucuresti duminica, pe cei care puteti sa veniti. Va chemam sa iesiti in strada in orasele voastre, daca nu puteti ajunge la Bucuresti”, scriu organizatorii pe pagina de Facebook a evenimentului.
Tot pe retelele de socializare a fost anuntat un protest si pentru luni, cand coalitia de guvernare ar urma sa decida daca incepe procedura de suspendare a presedintelui.
De asemenea, miercuri, parintii vor sa blocheze timp de doua ore zona Parlamentului, urmand sa protesteze pe toate trecerile de pietoni din jurul cladirii astfel incat sa fie intrerupt traficul rutier.
„Pentru cine luptam? In primul rand, pentru copiii nostri! Nu ne dorim sa creasca intr-o tara in care infractorii au mai multe drepturi decat cetatenii onesti! Nu ne dorim sa creasca intr-o tara in care oamenii sa moara ucisi de coruptie! Nu ne dorim sa paraseasca tara! Parinti, iesiti in strada! Haideti sa blocam zona Parlamentului timp de doua ore pentru a atrage atentia bucurestenilor si parlamentarilor ca nu suntem de acord cu ceea ce se intampla!”, spun organizatorii.
Reamintim ca presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, a declarat joi ca a discutat cu presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, si ca din punctul sau de vedere suspendarea din functie a presedintelui Klaus Iohannis trebuie sa fie o optiune serioasa. Dragnea a spus ca luni ar urma sa se ia o decizie in acest sens.
Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniSTUDIU: Trei din zece români nu au fost în 2025 la niciun control de rutină. Alți doi din zece au fost doar la controlul obligatoriu, de medicina muncii
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniSmartphone-urile din seria HONOR 600 redefinesc conceptul de flagship accesibil în 2026
-
Diverseacum 7 zileLansarea NorthBucharest.ro: AI, proprietăți finalizate și mii de locuințe într-un singur ecosistem digital
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
⚡ Reparații acoperiș București – Intervenții rapide pentru prevenirea deteriorărilor majore
-
Economicacum 2 săptămâniPeste 1 miliard de dolari furați din cripto în 68 de atacuri din 2026
-
Socialacum 3 săptămâni
Deficitul de vitamina D – cum îl combatem
-
Diverseacum 2 săptămâniTotemul publicitar: cum funcționează un punct de atracție vizuală într-un spațiu aglomerat
-
Actualitateacum 7 zileFestivalul Suflet de România: Peste 100 de producători și artizani locali, apreciați de 25.000 de participanți sosiți pe Domeniul Regal Săvârșin



