Actualitate
Jos labele de pe legile justiției!
Așa cum am spus, Iohannis s-a smiorcăit puțin și a promulgat și a doua lege a justiției, Legea nr. 317. Numirile și revocările fără Klauss și separarea carierelor pot acum să intre în vigoare. Procurorii nu sunt deasupra judecătorilor și nu au de ce să decidă carierele lor!
Tudorel a fost repede temperat de Dragnea, euforia sa de modificare prin OUG a legilor pe care cu greu le-am obținut, fiind deocamdată amânată. Nu știm pentru cât timp, dar cert este că azi nu a trimis OUG – ul la avizat la CSM, cum se lăuda el ca un tefelist de seamă aseară.
Când eu am spus că e groasă, că vrea să scadă din ce am obținut prin modificări, și așa foarte slabe, voi nu, batman, batman!
Cu pensia anticipată poate să revină… oricum, au cerut-o asociațiile și CSM. Iar cei care sunt la ordin ar fi stat acolo lipiți de scaune și tot cei zdraveni la biluță ar fi plecat la pensie. Și, cu cât mai tineri, magistrații par cu atât mai ”defecți”. Devine tot mai clar că trebuie o reformă din rădăcină, nu spoieli de acest gen… și nu cu un ministru de o asemenea factură… cu viteze pe loc și deloc.
Deocamdată, să păstrăm ce am obținut de la Parlament.
Încercăm acum să facem ceva cu nevinovații din pușcării? Mai gândiți mult, nea Tudorică? (Ingrid Mocanu – preluare facebook).
-
Diverseacum 2 săptămâniDonații contestate în familie: când generozitatea devine litigiu și unde se poziționează platformele juridice față de cabinetele clasice
-
Diverseacum 3 săptămâniRepatriot Inspiră 2026 – generează încredere în România în perioada unei crize politice majore
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniSamsung lansează versiunea beta One UI 9 pentru utilizatorii seriei Galaxy S26
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
CFR Marfă și lichidatorul controversat: Cine este Sierra Quadrant și de ce propunerea ridică semne de alarmă
-
Diverseacum 3 săptămâniCe impresie lasă Lunare în experiențele publicate de clienți români
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Conferința de lansare a proiectului „Platforma de servicii publice digitale pentru ANAD”, cod SMIS 342867 26.05.2026
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Samsung dă startul campaniei cu oferte și beneficii pentru electrocasnicele inteligente BESPOKE AI
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDe ce merită să cumperi de la amanet? Ghidul tău pentru decizii financiare mai inteligente în 2026



