Principalele informații la această oră:
• Numărul deceselor, la nivel mondial, a depășit pragul de 250.000. În ultimele 24 de ore, la nivel global, au fost raportate 3.062 de noi decese și 61.923 de noi cazuri de infecții.
Într-un interviu pentru National Geographic, expertul în boli infecțioase și membru al echipei de gestionare a crizei coronavirsului de la Casa Albă a spus că nu există dovezi științifice care să ateste faptul că acest virus a fost fabricat de om sau a ajuns să fie răspândit ca urmare a unui accident produs într-un laborator din Wuhan.
• Teoria susținută de Trump și Pompeo este infirmată și de alianța ”Five Eyes” formată din structuri ale serviciilor de informații din Marea Britanie, Australia, Canada, Noua Zeelandă și SUA, potrivit unor surse citate de Guardian. Five Eyes consideră însă că Beijingul nu a fost transparent în ceea ce privește criza coronavirusului, dar nu dorește implicarea într-un scandal internațional.
• Vaccinul ar putea fi disponibil în ianuarie. Anthony Fauci a mai spus că speră ca un vaccin să fie disponibil pentru uzul general în ianuarie, ceea ce ar reprezenta dobărârea oricăror recorduri în ceea ce privește dezvoltarea rapidă a unui antidot.
• Statele Unite au raportat luni 1.015 de decese provocate de COVID-19 în ultimele 24 de ore, cel mai scăzut bilanţ din ultima lună, conform datelor furnizate de Universitatea Johns Hopkins. SUA înregistrează cel mai ridicat număr de persoane diagnosticate cu COVID-19, cu aproape 1.2 milioane de cazuri raportate oficial.



