Actualitate
Războiul din Ucraina îl face pe Macron să revizuiască resursele militare pentru 2024-2030 / Ce vizează liderul francez
Președintele Emmanuel Macron a anunțat miercuri că dorește să revizuiască „ambiția operațională” a Franței și să adapteze în consecință mijloacele și bugetul armatei franceze, în perioada 2024-2030, într-un context marcat de revenirea războiului la porțile Europei, scrie AFP .
Emmanuel MacronFoto: presidence-francaise.consilium.europa.eu
„În timp ce conflictele se intensifică, acum trebuie să ne reevaluăm ambițiile”, a spus președintele francez, în cadrul tradiționalei recepții oferite de ministrul Forțelor Armate în ajunul Zilei Naționale.
Macron a însărcinat Ministerul Forțelor Armate să elaboreze o nouă Lege de programare militară (LPM).
„Ambiția noastră operațională pentru 2030 trebuie revizuită pentru a ne asigura mai bine capacitatea de a face față perspectivei posibilei reveniri a unei confruntări de mare intensitate”, a continuat el.
Elaborarea unei noi LPM „ar trebui finalizată la sfârșitul acestui an”, apoi „discută cu Parlamentul” la începutul lui 2023, a spus șeful statului francez.
Având în vedere războiul din Ucraina, dar și inflația, Macron promisese anterior o „reevaluare” a LPM 2019-2025 pentru „ajustarea mijloacelor la amenințări”.
În 2017, președintele francez a început o creștere bruscă a creditelor pentru apărare, după ani de penurie. Bugetul armatelor va crește și mai mult în 2022, înainte de a traversa un prag de trei miliarde în 2023, pentru a ajunge la 44 de miliarde de euro. Actuala LPM prevedea apoi creșteri suplimentare de trei miliarde de euro pe an în 2024 și 2025 pentru a ajunge la un buget de apărare de 50 de miliarde.
Dar conflictul de mare intensitate care se desfășoară în Ucraina a evidențiat deficiențele sistemului de apărare francez, în special în ceea ce privește muniția.
Astăzi este vorba de „refacerea mai rapidă și mai puternică a anumitor stocuri, să știm să producem mai multe echipamente adaptate acestui război de mare intensitate pe pământul nostru, să alegem să inovăm”, a argumentat Macron.
-
Diverseacum 2 săptămâniDonații contestate în familie: când generozitatea devine litigiu și unde se poziționează platformele juridice față de cabinetele clasice
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniSamsung lansează versiunea beta One UI 9 pentru utilizatorii seriei Galaxy S26
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
CFR Marfă și lichidatorul controversat: Cine este Sierra Quadrant și de ce propunerea ridică semne de alarmă
-
Diverseacum 3 săptămâniCe impresie lasă Lunare în experiențele publicate de clienți români
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Conferința de lansare a proiectului „Platforma de servicii publice digitale pentru ANAD”, cod SMIS 342867 26.05.2026
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Samsung dă startul campaniei cu oferte și beneficii pentru electrocasnicele inteligente BESPOKE AI
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDe ce merită să cumperi de la amanet? Ghidul tău pentru decizii financiare mai inteligente în 2026
-
Uncategorizedacum 3 zileMichaelia Hotel, Petra – cazare în Grecia aproape de plajă și de centrul localității



