Actualitate
Orban: Noi nu putem accepta ca România să rămână în continuare sufocată de caracatiţa unui sistem
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, consideră că nu este de acceptat ca România să rămână în continuare „sufocată de caracatiţa unui sistem” care a construit partidele politice şi oamenii politici ca „noua nomenclatură”, notează Agerpres.
Cătălin Drulă și Ludovic OrbanFoto: INQUAM Photos/Ilona Andrei
„Decizia noastră de a fi parte din această alianţă Dreapta Unită este o decizie care se bazează pe raţiuni profunde. Noi nu putem accepta ca România să fie în continuare prizoniera celor care conduc de fapt din umbră România. Şi din umbră, şi la vedere. Noi nu putem accepta ca România să rămână în continuare sufocată de caracatiţa unui sistem care a construit partidele politice şi oamenii politici ca noua nomenclatură „, a declarat Ludovic Orban, în cadrul evenimentului alianţei Dreptei Unite de lansare a listei comune pentru alegerile europarlamentare, precum şi programul electoral pentru aceste alegeri.
El a adăugat că, în anul 2020, a fost formată o coaliţie de centru-dreapta care avea şansa să facă schimbarea pe care o aşteaptă foarte mulţi români, însă „un diavol a readus PSD la putere”.
„Dacă mi-ar fi spus cineva în 7 decembrie 2020, după alegerile parlamentare şi mai ales după săptămâna de negocieri pe care am avut-o pentru formarea coaliţiei de centru-dreapta, că voi ajunge într-un astfel de context politic m-aş fi amuzat copios (…). Echipele de negociere au format o coaliţie de centru-dreapta care avea şansa să facă schimbarea pe care o aşteaptă foarte mulţi români şi care chiar a negociat un program în care s-a format o majoritate clară pentru a lua acele măsuri de care România are nevoie pentru a merge înainte. Din păcate, un diavol şi-a vârât coada în coaliţie, un diavol care s-a prezentat aşa fiind cu totul şi cu totul altceva şi a fărâmat coaliţia ce centru-dreapta ca să păstreze lucrurile aşa cum erau înainte de alegeri. A readus PSD-ul la putere şi, astăzi, Ciolacu ne sfidează de pe ecranele de televiziune de la Palatul Victoria şi din orice circumstanţă cu aceeaşi impostură, cu acelaşi analfabetism funcţional, cu aceeaşi aroganţă şi cu acelaşi dispreţ faţă de oameni pe care l-au avut toţi liderii PSD de la Iliescu încoace”, a susţinut Ludovic Orban.
Pe 18 decembrie 2023, preşedinţii USR, PMP şi Forţa Dreptei au anunţat constituirea Alianţei Dreapta Unită, în perspectiva alegerilor din anul 2024.
Tot atunci, reprezentanţii formaţiunilor au precizat că vor participa în alegerile europarlamentare din 2024 cu o listă comună de candidaţi.
-
Actualitateacum 2 săptămâniCompania Românească producătoare de profile PVC, Klass Coating System, prezentă la FENSTERBAU FRONTALE 2026
-
Actualitateacum 2 săptămâniTextura care arată bine azi poate ceda repede: alginatul de sodiu în formule sensibile după prima săptămână
-
Uncategorizedacum O săptămână
• Dyson lansează HushJet™ Purifier Compact: purificare puternică, acum în format compact și ultra-silențios
-
Actualitateacum 2 săptămâniGlafuri PVC de interior pentru ferestre mici – Cum le facem să pară mai mari
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniVlad Buzoianu intră pe piața spălătoriilor auto și lansează Washzilla, proiect care pornește la Cluj după o investiție de 500.000 de euro
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniVozol Switch Pro 800 – un sistem modern pentru utilizatorii care caută flexibilitate și varietate
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCursuri de înot pentru adulți: ghid complet pentru începători și avansați
-
Uncategorizedacum O săptămânăProiectele complexe de software, AI și data duc RebelDot pentru a treia oară în FT1000, topul Financial Times al companiilor europene cu cea mai rapidă creștere



