Actualitate
UEFA a primit mai multe candidaturi pentru Euro 2028 și 2032
Marea Britanie și Irlanda au depus candidatura oficială pentru organizarea Campionatului European din 2028, în timp ce Turcia și Italia ar dori să găzduiască Euro 2032.
Logo UEFAFoto: Russian Look Ltd. / Alamy / Alamy / Profimedia
Marea Britanie și Irlanda cer găzduirea CE 2028
Anglia a mai găzduit Cupa Mondială din 1966 şi EURO 1996, în timp ce mai multe meciuri s-au jucat pe Wembley şi Hampden Park în timpul EURO 2020.
În total, 10 stadioane sunt incluse pentru acest eveniment: Wembley, Hampden Park din Glasgow, Principality Stadium din Cardiff, Tottenham Hotspur Stadium, Etihad Stadium (Manchester City), St James’ Park, Villa Park, Aviva Stadium din Dublin, Casement Park şi noul stadion al lui Everton, care este încă în construcţie.
EURO 2022 la fotbal feminin a fost găzduit în Anglia, gazdele câştigând în cele din urmă trofeul.
Cele două ţări au subliniat, la depunerea ofertei, „angajamentul de a găzdui un turneu de nivel înalt, cu mai multe bilete ca niciodată ce vor fi vândute, promovând un joc divers şi incluziv”, opinând că trei milioane de bilete vor fi vândute.
UEFA a confirmat, de asemenea, că a primit dosare de la Turcia pentru a găzdui fie EURO 2028, fie 2032, şi de la Italia pentru EURO 2032, conform Agerpres.
Comitetul Executiv al UEFA va decide în octombrie ţările care vor găzdui cele două turnee finale.
-
Actualitateacum 2 săptămâniCompania Românească producătoare de profile PVC, Klass Coating System, prezentă la FENSTERBAU FRONTALE 2026
-
Actualitateacum 2 săptămâniTextura care arată bine azi poate ceda repede: alginatul de sodiu în formule sensibile după prima săptămână
-
Uncategorizedacum O săptămână
• Dyson lansează HushJet™ Purifier Compact: purificare puternică, acum în format compact și ultra-silențios
-
Actualitateacum 2 săptămâniGlafuri PVC de interior pentru ferestre mici – Cum le facem să pară mai mari
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniVlad Buzoianu intră pe piața spălătoriilor auto și lansează Washzilla, proiect care pornește la Cluj după o investiție de 500.000 de euro
-
Uncategorizedacum O săptămânăProiectele complexe de software, AI și data duc RebelDot pentru a treia oară în FT1000, topul Financial Times al companiilor europene cu cea mai rapidă creștere
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCursuri de înot pentru adulți: ghid complet pentru începători și avansați
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniVozol Switch Pro 800 – un sistem modern pentru utilizatorii care caută flexibilitate și varietate



