Actualitate
Ucraina amână reintroducerea primelor pentru soldaţii necombatanţi, din lipsă de fonduri
Guvernul ucrainean se confruntă cu dilema reintroducerii primelor pentru soldaţii necombatanţi, cu riscul afectării şi mai mult a echilibrului bugetar deja greu de menţinut, sau a renunţării la aceste prime, aşa cum recomandă Fondul Monetar Internaţional (FMI), caz în care riscul este de a creşte nemulţumirea în rândurile armatei, relatează vineri agenţia EFE, preluată de Agerpres.
Soldat ucraineanFoto: Attila Husejnow/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia images
Din motive economice, guvernul de la Kiev a decis în luna februarie să elimine prima de 30.000 de grivne (peste 730 de euro) pe care de când a început războiul cu Rusia o primesc toţi soldaţii care nu îndeplinesc misiuni de luptă. Pentru soldaţii angajaţi în operaţiunile militare prima este în continuare de 100.000 de grivne, echivalentul a circa 2.400 de euro.
În urma criticilor venite dinspre cei afectaţi de suprimarea respectivei prime, parlamentul ucrainean a reintrodus-o printr-o lege votată pe 10 aprilie, dar care nu prevede şi mecanisme suficiente pentru colectarea banilor destinaţi acestor plăţi.
Fără surse de finanţare pentru acoperirea cheltuielilor, noua lege nu a intrat în vigoare. În acest timp, opoziţia acuză guvernul şi partidul preşedintelui Volodimir Zelenski că vrea să facă economii tocmai pe seama armatei pentru a cheltui în schimb pe alte lucruri. De partea sa, puterea acuză opoziţia de populism.
Dar însuşi şeful Statului Major al armatei ucrainene, generalul Valeri Zalujnîi, a cerut să fie amânată reintroducerea primei pentru trupele necombatante.
La fel se pronunţă şi reprezentantul FMI pentru Ucraina, Vahram Stepanyan, care a avertizat că reintroducerea acestei prime va costa bugetul Ucrainei încă aproximativ patru miliarde de dolari. FMI a aprobat pe 31 martie un pachet de sprijin financiar pentru Ucraina de 15,6 miliarde de dolari.
Și criteriile după care soldaţii sunt consideraţi combatanţi sau necombatanţi sunt un motiv de dispută
Ucraina primeşte un ajutor economic substanţial din partea aliaţilor săi pentru a face faţă crizei provocate de agresiunea militară rusă, dar banii primiţi astfel nu pot fi destinaţi direct armatei, pentru a cărei finanţare Kievul trebuie să găsească alte soluţii.
Deşi formal suprimarea primelor afectează doar soldaţii care nu sunt angrenaţi în lupte, criteriile după care soldaţii sunt consideraţi combatanţi sau necombatanţi sunt un motiv de dispută, întrucât numeroşi soldaţi desfăşuraţi în zona liniei frontului şi care astfel îşi riscă viaţa nu beneficiază de prima de luptă, pentru că nu sunt consideraţi ca fiind angrenaţi direct în operaţiunile de luptă.
Solda de bază a unui soldat ucrainean este de circa 20.000 de grivne, echivalentul a mai puţin de 500 de euro.
___
-
Diverseacum 2 săptămâniDonații contestate în familie: când generozitatea devine litigiu și unde se poziționează platformele juridice față de cabinetele clasice
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniSamsung lansează versiunea beta One UI 9 pentru utilizatorii seriei Galaxy S26
-
Diverseacum 3 săptămâniRepatriot Inspiră 2026 – generează încredere în România în perioada unei crize politice majore
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
CFR Marfă și lichidatorul controversat: Cine este Sierra Quadrant și de ce propunerea ridică semne de alarmă
-
Diverseacum 3 săptămâniCe impresie lasă Lunare în experiențele publicate de clienți români
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Conferința de lansare a proiectului „Platforma de servicii publice digitale pentru ANAD”, cod SMIS 342867 26.05.2026
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Samsung dă startul campaniei cu oferte și beneficii pentru electrocasnicele inteligente BESPOKE AI
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDe ce merită să cumperi de la amanet? Ghidul tău pentru decizii financiare mai inteligente în 2026



