Actualitate
Croația merge în finala Ligii Națiunilor, după o victorie dramatică în fața Olandei
Reprezentativa Croației s-a calificat în finala Ligii Națiunilor, după ce a trecut de Olanda în semifinale, scor 4-2, într-o partidă decisă în reprizele suplimentare de prelungiri.
Luka ModricFoto: Niviere David/ABACAPRESS.COM / Shutterstock Editorial / Profimedia
Olanda – Croația 2-4, după prelungiri, în semifinalele Ligii Națiunilor
Batavii au deschis scorul după 34 de minute, prin Donyell Malen, intrând în avantaj la pauză.
Repriza a doua a adus răsturnarea de scor, iar finalul a fost de-a dreptul incendiar. Croația a restabilit egalitatea prin Andrej Kramaric în minutul 55, iar Pasalic i-a adus în avantaj pe elevii lui Zlatko Dalic în minutul 72.
Olanda a marcat însă la ultima fază a meciului, în minutul al șaselea de prelungiri, când Lang a reluat sub bară din interiorul careului, după un atac prelungit.
În cele două reprize suplimentare croații s-au descătușat. Mai întâi Petkovic, în minutul 98, și-a adus din nou echipa în avantaj, iar Luka Modric a închis tabela în minutul 116.
Partida a fost condusă de o brigadă românească, avându-l la centru pe Istvan Kovacs, care a anulat un gol Croației în ultimele secunde ale celei de-a doua reprize de prelungiri.
Croația ajunge astfel în finala Ligii Națiunilor și așteaptă cealaltă semifinală de joi, dintre Spania și Italia, pentru a-și afla adversara din ultimul act al competiției.
-
Actualitateacum 2 săptămâniCompania Românească producătoare de profile PVC, Klass Coating System, prezentă la FENSTERBAU FRONTALE 2026
-
Actualitateacum 2 săptămâniTextura care arată bine azi poate ceda repede: alginatul de sodiu în formule sensibile după prima săptămână
-
Uncategorizedacum O săptămână
• Dyson lansează HushJet™ Purifier Compact: purificare puternică, acum în format compact și ultra-silențios
-
Actualitateacum 2 săptămâniGlafuri PVC de interior pentru ferestre mici – Cum le facem să pară mai mari
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniVlad Buzoianu intră pe piața spălătoriilor auto și lansează Washzilla, proiect care pornește la Cluj după o investiție de 500.000 de euro
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCursuri de înot pentru adulți: ghid complet pentru începători și avansați
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniVozol Switch Pro 800 – un sistem modern pentru utilizatorii care caută flexibilitate și varietate
-
Uncategorizedacum O săptămânăProiectele complexe de software, AI și data duc RebelDot pentru a treia oară în FT1000, topul Financial Times al companiilor europene cu cea mai rapidă creștere



