Actualitate
Cine este noul șeic al Kuweitului, Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah
Prinţul moştenitor al Kuweitului, şeicul Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, în vârstă de 83 de ani, a fost numit sâmbătă noul emir al ţării, după moartea predecesorului său, şeicul Nawaf, a anunţat televiziunea de stat, relatează AFP.
Noul șeic al Kuweitului, Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-SabahFoto: AFP / AFP / Profimedia
„Cabinetul kuweitian îl numeşte pe prinţul moştenitor, Alteţa Sa şeicul Mishal, emir al statului Kuweit”, a anunţat televiziunea. El a devenit astfel cel de-al 17 suveran al ţării.
Predecesorul său şi fratele său vitreg, şeicul Nawaf Al-Ahmad Al-Sabah, a murit sâmbătă la vârsta de 86 de ani, după un mandat de trei ani marcat de conflicte politice succesive în fruntea acestei ţări bogate în petrol din Golf. În noiembrie, şeicul Nawaf a fost spitalizat „din cauza unei probleme urgente de sănătate”, potrivit agenţiei de presă oficiale KUNA, care nu a oferit detalii despre boala sa.
Ulterior, el a fost declarat în stare stabilă. Având în vedere vârsta sa, starea de sănătate a şeicului a fost adesea un motiv de îngrijorare în timpul mandatului său.
Şeicul Nawaf a fost numit prinţ moştenitor în 2006 de către fratele său vitreg, şeicul Sabah al-Ahmad Al-Sabah, şi a preluat funcţia de emir după moartea acestuia din urmă, în septembrie 2020, la vârsta de 91 de ani.
Noul emir desemnat al Kuweitului, Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, numit prinţ moştenitor în 2020, şi-a petrecut cea mai mare parte a carierei în domeniul securităţii şi al serviciilor de informaţii. El a deţinut funcţia de ministru de interne şi a avut responsabilităţi în Garda Naţională.
Kuweit, o ţară conservatoare în care puterea rămâne concentrată în mâinile familiei conducătoare Al-Sabah, găzduieşte cu toate acestea cel mai activ şi mai puternic parlament din Golf. (Sursa: Agerpres)
Armata israeliană a declarat pentru AFP că „nu ţinteşte niciodată în mod deliberat jurnaliştii” şi că ia „toate măsurile operaţionale posibile pentru a proteja civilii şi jurnaliştii”.
Potrivit acesteia, „ţinând cont de schimburile de focuri continue, rămânerea într-o zonă de luptă activă presupune riscuri”.
Peste 60 de jurnalişti şi angajaţi mass-media, majoritatea din Gaza, au murit de la începutul războiului dintre Hamas şi Israel, declanşat de atacul sângeros al grupării islamiste de pe 7 octombrie asupra teritoriului israelian, potrivit Comitetului pentru protecţia jurnaliştilor (CPJ).
-
Actualitateacum 3 săptămâniCompania Românească producătoare de profile PVC, Klass Coating System, prezentă la FENSTERBAU FRONTALE 2026
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
• Dyson lansează HushJet™ Purifier Compact: purificare puternică, acum în format compact și ultra-silențios
-
Actualitateacum 2 săptămâniTextura care arată bine azi poate ceda repede: alginatul de sodiu în formule sensibile după prima săptămână
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniProiectele complexe de software, AI și data duc RebelDot pentru a treia oară în FT1000, topul Financial Times al companiilor europene cu cea mai rapidă creștere
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDyson lansează Dyson HushJet™ Mini Cool: ventilatorul portabil care combină fluxul de aer puternic cu designul elegant
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDe Paște, amintirile ajung instant la cei dragi HONOR Connect elimină barierele dintre Android și iOS și simplifică transferul de fișiere între dispozitive
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniVlad Buzoianu intră pe piața spălătoriilor auto și lansează Washzilla, proiect care pornește la Cluj după o investiție de 500.000 de euro
-
Actualitateacum 2 săptămâniGlafuri PVC de interior pentru ferestre mici – Cum le facem să pară mai mari



