Actualitate
FOTO Primele scumpiri din 2024: Au crescut prețurile la benzină și motorină
Prețurile la benzină și motorină au crescut începând cu primele minute ale anului 2024. Motivul: creșterea accizei la carburanți, măsură adoptată recent de Guvernul Ciolacu.
Preturile carburantilor la o statie OMV pe 1 ianuarie 2024Foto: Hotnews / Florin Barbuta
Astfel, benzina s-a scumpit cu 29 de bani pe litru, iar motorina cu 26 de bani pe litru.
Va mai fi o creștere de la 1 iulie.
La cât au ajuns prețurile la benzină și motorină
Benzina standard se vindea înainte de 12 noaptea în București cu 6,49 – 6,58 lei/litru, în mai multe benzinării din București. La scurt timp după focurile de artificii, prețurile erau de 6,78 – 6,87 lei/litru.
Motorina se vindea cu 6,97 – 7,05 lei/litru pe 31 decembrie. După ora 12:00 prețul a urcat la 7,23 – 7,31 lei/litru.
*informațiile au fost extrase din Monitorulprețurilor.info.
Două poze de la o stație OMV din București făcute la o diferență de 3-4 ore.
Poză făcută pe 31 decembrie 2023 înainte de 12 noaptea
Poză realizată pe 1 ianuarie 2024 la ora 1:00
Creșterea prețurilor la carburanți se va vedea în perioada următoare și în prețurile produselor la supermarket.
Cu cât a majorat Guvernul Ciolacu acciza la carburanți
Acciza a crescut de la 1 ianuarie cu valorile de mai jos:
Benzină fără plumb: 29 bani/litru
Motorină: 26 bani/litru
De la 1 iulie urmează altă majorare:
Benzină fără plumb: 43 bani/litru
Motorină: 39 bani/litru
Unde vor mai crește prețurile, pe lângă efectele pe care le vom vedea din majorarea prețurilor la benzină și motorină
De la 1 ianuarie:
A crescut TVA de la 9% la 19% pentru livrarea de bere fără alcool și de alimente cu zahăr adăugat, al căror conținut total de zahăr este de minimum 10g/100g produs.
Sunt excluse laptele praf pentru nou-născuți, sugari și copii de vârstă mică, cozonacul și biscuiții.
S-a majorat de la 5% la 9% pentru:
- livrarea de locuințe sociale
- livrarea de locuințe care au o suprafață utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 600.000 lei
- livrarea și instalarea de panouri fotovoltaice, panouri solare termice, pompe de căldură și alte sisteme de încălzire de înaltă eficiență
- serviciile constând în permiterea accesului la bâlciuri, parcuri de distracții și parcuri recreative, târguri, expoziții, cinematografe și evenimente culturale, altele decât cele scutite de taxă
- livrarea alimentelor de înaltă valoare calitativă, respectiv produse montane, eco, tradiționale, autorizate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Livrarea acestor alimente va fi însoțită de copia documentului de recunoaștere/atestare/certificare eliberat de autoritatea competentă, cu excepția livrării efectuate către consumatorul final.
A crescut de la 5% la 19% TVA pentru sălile de fitness.
Acciza la băuturile cu zahăr
A apărut o taxă pentru zahăr. Mai exact este vorba despre o acciză pentru:
• băuturi nealcoolice cu zahăr adăugat pentru care nivelul total de zahăr este cuprins între 5g – 8 g/100 ml de 40 lei/hl
• băuturi nealcoolice cu zahăr adăugat pentru care nivelul total de zahăr este peste 8 g/100 ml de 60 lei/hl
Când ne referim la zahăr adăugat, atât în ce privește acciza cât și TVA, Guvernul a modificat prin Ordonanța trenuleț (OUG 115/2023) definiția.
Noua definiție: Prin zahăr adăugat se înțelege zahăr din trestie, zahăr brun, zaharoză cristalină, zahăr invertit, dextroză, melasă, zaharuri din miere, melasă și siropuri, cum ar fi sirop de malț, sirop de fructe, sirop de malț de orez, sirop de porumb, sirop de porumb bogat în fructoză, sirop de arțar, sirop de glucoză, glucoză-fructoză, fructoză, zaharoză, glucoză, lactoză, lactoză hidrolizată, galactoză, zaharuri în nectaruri, cum ar fi nectarul de flori de cocos, nectarul de curmale, nectarul de agave, zaharuri din dulceață, adăugate ca ingrediente.
Pe lângă cele de mai sus cresc taxele atât pentru PFA, cât și pentru companiile mici și mari. Rămâne de văzut în ce măsură se vor reflecta și acelea în prețuri.
Citește și:
-
Diverseacum 2 săptămâniDonații contestate în familie: când generozitatea devine litigiu și unde se poziționează platformele juridice față de cabinetele clasice
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniSamsung lansează versiunea beta One UI 9 pentru utilizatorii seriei Galaxy S26
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
CFR Marfă și lichidatorul controversat: Cine este Sierra Quadrant și de ce propunerea ridică semne de alarmă
-
Diverseacum 3 săptămâniCe impresie lasă Lunare în experiențele publicate de clienți români
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Conferința de lansare a proiectului „Platforma de servicii publice digitale pentru ANAD”, cod SMIS 342867 26.05.2026
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Samsung dă startul campaniei cu oferte și beneficii pentru electrocasnicele inteligente BESPOKE AI
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDe ce merită să cumperi de la amanet? Ghidul tău pentru decizii financiare mai inteligente în 2026
-
Uncategorizedacum 3 zileMichaelia Hotel, Petra – cazare în Grecia aproape de plajă și de centrul localității




