Actualitate
Piedone spune că va candida la Primăria Capitalei dacă PSD și PNL „se vor certa în continuare”. „Nu ne dezicem de susținerea pentru Gabriela Firea”
Cristian Popescu Piedone susține că va intra în lupta pentru Primăria Capitalei dacă PNL și PSD „se vor certa în continuare”. Primarul sectorului 5 spune că nu se dezice de susținerea anunțată pentru Gabriela Firea, dar, dacă „orgoliile primează” în rândul social-democraților și liberalilor, atunci va candida.
Cristian Popescu PiedoneFoto: AGERPRES
„Dacă văd că la primăria capitalei nu se configurează un candidat în care eu și primarii social-liberali din București… mă voi duce să mă bat pentru capitală. (…) Fac apel public că cei doi mari poli ai puterii din România, PSD și PNL, să-și definitiveze candidații. Dacă se vor certa în continuare și nu se vor înțelege… Să nu mai iasă să-și pune rufele în public… Voi candida pentru primăria Capitalei. PUSL a făcut o declarație că o susține pe Gabriela Firea. Nu ne dezicem de această susținere. (…) Dacă văd că acest eșicher politic orgoliile primează mai mult decât interesele cetățeanului, mă arunc în luptă fără nicio problemă. N-am spus că candidez sigur la Primăria Capitalei”, a declarat Cristian Popescu Piedone la o întâlnire a partidului PUSL.
Declarațiile vin în contextul în care Gabriela Firea, care vrea să candideze la Primăria Capitalei din partea PSD, este amânată cu o decizie de conducerea partidului.
Gabriela Firea, care s-a autoproclamat „candidatul la candidatură” în PSD pentru Primăria Capitalei, spune că dacă partidul nu o desemnează candidat i-ar susține pentru Primăria București pe primarii de sector Robert Negoiță și Daniel Băluță, ambii de la PSD, sau pe Cristian Popescu Piedone, de la Partidul Umanist Social Liberal fondat de Dan Voiculescu. Negoiță și Băluță au anunțat însă că nu vor candida la Primăria Capitalei și că vor un nou mandat la primăriile sectoarelor 3 și 4.
-
Diverseacum 2 săptămâniDonații contestate în familie: când generozitatea devine litigiu și unde se poziționează platformele juridice față de cabinetele clasice
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniSamsung lansează versiunea beta One UI 9 pentru utilizatorii seriei Galaxy S26
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
CFR Marfă și lichidatorul controversat: Cine este Sierra Quadrant și de ce propunerea ridică semne de alarmă
-
Diverseacum 3 săptămâniCe impresie lasă Lunare în experiențele publicate de clienți români
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Conferința de lansare a proiectului „Platforma de servicii publice digitale pentru ANAD”, cod SMIS 342867 26.05.2026
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
Samsung dă startul campaniei cu oferte și beneficii pentru electrocasnicele inteligente BESPOKE AI
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDe ce merită să cumperi de la amanet? Ghidul tău pentru decizii financiare mai inteligente în 2026
-
Uncategorizedacum 3 zileMichaelia Hotel, Petra – cazare în Grecia aproape de plajă și de centrul localității



