Actualitate
România s-a împrumutat mai mult în ultimul trimestru din 2024. Datoria guvernamentală rămâne încă sub media UE

Ponderea în PIB a datoriei guvernamentale generale se situa la 81% în Uniunea Europeană, şi 87,4% în zona euro la finalul trimestrului patru din 2024, în scădere de la 81,6% în UE şi 88,1% în zona euro, la finalul trimestrului trei al anului trecut, arată datele Eurostat.
Comparativ cu trimestrul patru din 2023, ponderea în PIB a datoriei guvernamentale a crescut uşor atât în zona euro (de la 87,3% la 87,4%) cât şi în UE (de la 80,8% la 81%).
La finalul trimestrului patru din 2024, ţările membre UE cu cea mai mare pondere în PIB a datoriei guvernamentale erau Grecia (153,6%), Italia (135,3%), Franţa (113%), Belgia (104,7%) şi Spania (101,8%).
Statele membre UE cu cea mai mică pondere în PIB a datoriei guvernamentale erau Estonia (23,6%), Bulgaria (24,1%), Luxemburg (26,3%), Danemarca (31,1%), Suedia (33,5%) şi Lituania (38,2%). Urmează grupul ţărilor cu pondere în PIB a datoriei guvernamentale între 40% şi 60%: Irlanda (40,9%), Ţările de Jos (43,3%), Cehia (43,6%), Letonia (46,8%), Malta (47,4%), România (54,8%), Polonia (55,3%), Croaţia (57,6%) şi Slovacia (59,3%).
În ceea ce priveşte România, datele Eurostat arată că datoria guvernamentală a urcat până la 963,9 miliarde lei, sau 54,8% din PIB, în trimestrul patru din 2024, de la 916,4 miliarde lei, sau 53,2% din PIB, în precedentele trei luni.
-
Diverseacum 3 săptămâniVenus Social Concept dă startul unui nou sezon de evenimente la Divertiland Water Park. Prima competiție de tip duatlon va avea loc în aprilie 2026
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniUn nou orizont terapeutic în diabetul de tip 2 la adolescenți: Semaglutida orală își confirmă eficacitatea superioară în studiile clinice
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni„IMAGINE UNIVERSE” – Sînziana Mircea & Friends: concert extraordinar la Sala Radio din București pe 5 mai
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniScrisoare deschisă privind accesul pacienților oncologici la servicii de radioterapie și utilizarea capacităților disponibile
-
Diverseacum 3 săptămâniParfumuri de nișă accesibile și noile tendințe în parfumerie
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDispozitive care fac mai mult: HONOR 600 Lite și MagicPad 4 duc creativitatea și productivitatea la un alt nivel
-
Diverseacum 2 săptămâniSEO pentru „search demand shaping”: cum pot firmele influența ce caută utilizatorii în Google
-
Economicacum O săptămânăGuvernul s-a împrumutat cu peste 1,9 miliarde lei de la români luna aceasta. Cea mai mare valoare din 2026!



