Actualitate
Sediu nou propus pentru viitorul Spital Municipal de Urgenţă Ploieşti. Unde ar putea să fie construit
După neînţelegerile privind preluarea în patrimoniul Primăriei Ploieşti a unui teren de 9 hectare de la Ministerul Apărării, la fosta unitate militară situată pe strada Torcători, autorităţile ploieştene analizează posibilitatea de a construi viitorul Spital Municipal de Urgenţă în zona de sud a oraşului, în spatele Hipodromului, acolo unde administraţia locală deja deţine un teren de 15 hectare. Propunerea a fost lansată de consilierii locali din comisia internă de patrimoniu, prezidată de social-democratul Ştefan Dănescu.
Viceprimarul municipiului Ploieşti, Cristian Ganea (PSD), a declarat astăzi că îmbrăţişează varianta propusă de colegii săi, afirmând că nu se va renunţa, totuşi, nici la preluarea terenului de pe Torcători, din vestul oraşului, pe care îl vede pretabil pentru un viitor cartier de locuinţe.
Propunerea vine după ce, în urmă cu aproximativ o săptămână, primarul Dobre a propus un proiect privind iniţierea procedurilor necesare pentru preluarea terenului de la MApN, cu intenţia de a realiza aici noua unitate medicală, care să aducă sub acelaşi acoperiş Spitalul Municipal şi Spitalul de Pediatrie, promisă încă din campania electorală. Proiectul a fost respins la vot de forul legislativ al Ploieştiului, Consiliul Local, în care PSD şi ALDE, alături şi de PMP, au o majoritate confortabilă. La momentul respectiv, social-democraţii au explicat că proiectul propus de primarul Dobre nu fusese prezentat cum trebuie şi nu era însoţit şi de calculele aferente pentru demolarea unor construcţii care ocupă circa 1,6 hectare din suprafaţa cerută de la Ministerul Apărării. De asemenea, consilierii nu au fost de acord nici cu propunerea ca, în contrapartidă pentru primirea terenului, administraţia ploieşteană să realizeze, prin ANL, mai multe locuinţe pentru veteranii de război, mai ales că municipalitatea îşi asuma o obligaţie pe care trebuia s-o onoreze, de fapt, altă instituţie publică, în condiţiile în care nu a existat niciodată un răspuns afirmativ de la ANL în acest sens.
Viceprimarul Cristian Ganea a declarat că, în viziunea sa, terenul din spatele Hipodromului este mult mai potrivit pentru acest obiectiv de investiţii. „Comisia de patrimoniu a Consiliului Local a propus ca Spitalul Municipal de Urgenţă să fie construit în spatele Hipodromului, acolo unde Primăria deţine 15 hectare. Pentru spital ar fi nevoie cam de maxim trei hectare. Restul terenjul poate fi folosit în continuare pentru oferirea unor loturi pentru tineri, dar şi pentru veterani, conform angajamentelor luate, şi, în plus, rămâne spaţiu şi pentru dezvoltarea zonei. Dorinţa este ca în spatele Hipodromului Ploieşti să se realizeze un viitor bazin de înot, o pistă de atletism şi mai multe terenuri de sport”, ne-a declarat Cristian Ganea, viceprimarul Ploieştiului. (http://www.telegrama.ro ).
-
Actualitateacum O săptămânăDaniela Popescu, femeia din spatele AVL Cleaning: firma de curățenie din Ploiești care îți lasă casa lună
-
Diverseacum 2 săptămâniRePatriot recomandă includerea diasporei în strategiile locale, județene și regionale de dezvoltare și extinderea „Zilelor Diasporei” la nivel național
-
Actualitateacum O săptămânăAlternative Premium de Tranzit European: Cum Revoluționează Parteneriatul Topală Travel și Luk-Travel.ro Naveta Internațională
-
Socialacum O săptămânăTechmark, compania condusă de Raluca Avram-Danifeld, mizează pe servicii integrate: de la site și social media la evenimente corporate
-
Diverseacum 6 zileCanicula nu mai așteaptă luna iulie. Cum încearcă fermierii români să își protejeze culturile din solarii fără costuri imposibile
-
Sportacum 2 săptămâniABC Fitness School lansează un nou curs de calificare pentru ocupația de Instructor de Pilates – Level 4
-
Stiri localeacum O săptămânăGhidul Tău pentru Mobilă Premium în Timișoara: Descoperă Showroom-ul Home Mobili
-
Actualitateacum O săptămânăPrelucrarea metalelor la comandă: cum funcționează Laser Processing România



