Actualitate
Angela Merkel a câştigat alegerile în Germania. AfD, partidul de extremă-dreaptă, devine a treia forţă politică.
Uniunea Creştin-Democrată- formaţiunea cancelarului Angela Merkel- s-a clasat pe primul loc, cu 32,5% din opţiunile de vot valid exprimate, în urma scrutinului parlamentar din Germania. Acest partid a fost urmat de Partidul Social-Democrat cu 20% şi de Alternativă pentru Germania cu 13,5%, conform rezultatelor oficiale preliminare.
Cancelarul Angela Merkel, liderul Uniunii Creştin-Democrate (CDU), s-a declarat mulţumită de rezultatul obţinut în scrutinul parlamentar şi consideră că scorul bun înregistrat de formaţiunea extremistă Alternativă pentru Germania (AfD) reprezintă un test.
Succesul partidului Alternativă pentru Germania este un test pentru poporul german, a apreciat Angela Merkel, subliniind că este important ca alegătorii care votat cu AfD să fie recâştigaţi de formaţiunile moderate.
“Sigur că speram la un rezultat electoral mai bun. Dar nu trebuie să uităm că tocmai am încheiat o legislatură extraordinar de provocatoare, astfel că sunt fericită că am atins obiectivele strategice ale campaniei electorale”, a afirmat Angela Merkel, potrivit agenţiei Reuters.
“Suntem cel mai puternic partid, avem mandatul de a forma viitorul guvern, nu poate fi construită nicio coaliţie împotriva noastră”, a observat Angela Merkel, după ce formaţiunea pe care o conduce, Uniunea Creştin-Democrată (CDU, centru-dreapta), s-a clasat pe primul loc, cu 32-33%, în scrutinul legislativ.
Cancelarul Angela Merkel, liderul Uniunii Creştin-Democrate (CDU) i-a recomandat lui Martin Schulz- preşedintele Partidului Social-Democrat (SPD) să reanalizeze decizia privind trecerea în opoziţie, exprimând speranţa prelungirii coaliţiei guvernamentale.
Martin Schulz ar trebui să reanalizeze poziţia. “Poate că vom putea discuta din nou despre acest lucru mâine”, a declarat Angela Merkel, potrivit cotidianului The Guardian.
Martin Schulz a făcut aceste declaraţii pentru agenţia DPA şi pentru publicaţia Focus. Informaţia a fost confirmată de Thomas Oppermann, liderul grupului social-democrat din Bundestag, Camera inferioară a Parlamentului federal din Germania.
“Este o zi grea şi amară pentru democraţia social-democrată, dar vreau să le mulţumesc tuturor pentru campania electorală extraordinară. Partidul Social-Democrat nu a reuşit să îşi extindă electoratul”, a declarat Martin Schulz.
Este posibil ca, după reacţia de moment, Martin Schulz să fie convins să negocieze prelungirea coaliţiei guvernamentale a Partidului Social-Democrat cu Uniunea Creştin-Democrată (CDU/CSU, centru-dreapta), partidul cancelarului Angela Merkel.După aflarea rezulatului, Martin Schulz, liderul Partidului Social-Democrat, a semnalat intenţia de a trece în opoziţie. (Paul D.).
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniGalaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 și Flip8: Dispozitive pliabile, perfecționate pentru fiecare stil de viață
-
Diverseacum 3 săptămâniRomânia pierde 12 locuri la competitivitate. O nouă serie RPEP pentru liderii care schimbă organizații
-
Politicacum O săptămânăRomânia evită să fie retrogradată în „JUNK”. Rolul decisiv al lui Alexandru Nazare, în trecerea unui nou test important
-
Diverseacum 2 săptămâni„Micul miracol” din Parlament. PSD, PNL, AUR și USR au votat la fel pentru a ține prețul motorinei sub 10 lei / Cum arată măsura
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniSUMMER WELL implineste 15 ani. Festivalul care a transformat muzica intr-un univers cultural revine in august
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniZyxel Networks îmbunătățește guvernanța în materie de securitate a produselor pentru a proteja IMM-urile și furnizorii de servicii de gestionare (MSP)
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniCompari.ro: datele arată că românii au intrat în modul de vacanță – produsele asociate călătoriilor și categoriile dedicate timpului liber sunt în creștere
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniHONOR Magic V6 transformă telefonul pliabil într-un instrument de productivitate bazat pe inteligență artificială



