Actualitate
Charles al III-lea, fostul „prinț răsfățat” care a trăit mereu ca un rege
Deși a fost înscăunat ca monarh doar în weekendul trecut, Charles al III-lea a trăit ca un rege de când se știe. Nu degeba se spune că era poreclit „prințul răsfățat” de către personalul de la Clarence House, unde a locuit din 2003 cu actuala regină consoartă Camilla.
Regele CharlesFoto: Chris Jackson/WPA Pool / Shutterstock Editorial / Profimedia
Detalii despre pretențiile de tot felul ale fostului Prinț de Wales au fost dezvăluite în documentarul realizat de Amazon Prime în 2015 „Serving the Royals: Inside The Firm”.
Paul Burrell, care le-a fost majordom reginei Elisabeta și prințesei Diana, a relatat despre cerințele precise care erau date personalului actualului rege, de la călcarea cu fierul a șireturilor la punerea pastei de dinți pe periuță. Fostul majordom a povestit cum „i se pregătea totul” regelui Charles:
„Pijamalele îi sunt călcate în fiecare dimineață, șireturile sunt aplatizate cu fierul de călcat, dopul de la cada de baie trebuie să fie într-o anumită poziție, iar apa trebuie să fie doar călduță”.
Mai trebuia ca valeții „să întindă 2,5 cm de pastă de dinți pe periuță”. După acelea, rutina strictă a regelui Charles continua cu micul dejun.
„Prințul Charles avea alegeri sănătoase. Pâine făcută în casă, un bol cu fructe proaspete, sucuri proaspete din fructe”, povestește chef Graham Newbould, fost membru în personalul regal. „Oriunde în lume se ducea prințul, cutia de mic dejun mergea cu el. Mânca șase feluri diferite de miere, unele cereale müsli speciale, fructele sale uscate și alte alimente cu caracteristici anumite după care se dădea în vânt.”
Insista ca biscuiții și brânzeturile să fie încălzite la anumite temperaturi spre sfârșitul meselor și personalul trebuia să aibă mereu o tavă de încălzit pe aproape, „deoarece era pretențios cu toate”, a spus o persoană din interior.
De altfel, prințul mânca biscuiți făcuți de propria sa companie.
El înființase Duchy Originals în 1990 ca pionier în agricultura bio, iar primul produs a fost… un biscuit cu ovăz. Compania a fuzionat cu Waitrose în 2010, iar produsele Waitrose Duchy Organic se găsesc în magazine. Și nu numai cutia cu micul dejun.
La casele de oaspeți de la țară ale prietenilor săi, regele Charles trimitea dube cu lucruri personale, din care se descărcau „patul, mobilier și chiar tablouri”. Se pare că-și aducea propriul scaun de toaletă și hârtia igienică peste tot pe unde călătorea.
Charles neagă însă acuzațiile despre stilul său de viață luxos.
„Nu credeţi toate prostiile”, a spus prinţul în aprilie pentru un post de radio australian atunci când a fost întrebat dacă obişnuieşte să ia cu el în călătorii şi scaunul de toaletă aşa cum susţine Bower.
Surse: The New York Post, My London.
-
Actualitateacum 2 săptămâniCompania Românească producătoare de profile PVC, Klass Coating System, prezentă la FENSTERBAU FRONTALE 2026
-
Actualitateacum 2 săptămâniTextura care arată bine azi poate ceda repede: alginatul de sodiu în formule sensibile după prima săptămână
-
Uncategorizedacum O săptămână
• Dyson lansează HushJet™ Purifier Compact: purificare puternică, acum în format compact și ultra-silențios
-
Actualitateacum 2 săptămâniGlafuri PVC de interior pentru ferestre mici – Cum le facem să pară mai mari
-
Uncategorizedacum O săptămânăProiectele complexe de software, AI și data duc RebelDot pentru a treia oară în FT1000, topul Financial Times al companiilor europene cu cea mai rapidă creștere
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniVlad Buzoianu intră pe piața spălătoriilor auto și lansează Washzilla, proiect care pornește la Cluj după o investiție de 500.000 de euro
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCursuri de înot pentru adulți: ghid complet pentru începători și avansați
-
Uncategorizedacum O săptămânăDyson lansează Dyson HushJet™ Mini Cool: ventilatorul portabil care combină fluxul de aer puternic cu designul elegant



