Actualitate
Coaliţia la putere a renunţat la înfiinţarea unei comisii parlamentare de anchetă pentru Serviciul de Protecţie şi Pază (SPP)
Coaliţia la putere a renunţat la înfiinţarea unei comisii parlamentare de anchetă pentru Serviciul de Protecţie şi Pază (SPP), relatează digi24.ro. Despre înfiinţarea unei comisii a început să se discute după ce liderul PSD, Liviu Dragnea, l-a acuzat pe şeful SPP că trage sfori în partide şi Guvern.
Potrivit sursei citate, Dragnea şi Tăriceanu au avut astăzi o discuţie scurtă, de circa un sfert de oră, în biroul primului dintre ei. La finele discuţiei, cei doi nu au răspuns la întrebarea jurnaliştilor dacă au ajuns la o concluzie privind această comisie de anchetă. Însă, persoane care au participat la respectiva discuţie au afirmat că s-a ajuns la o decizie, şi anume că o astfel de comisie nu este oportună în acest moment.
Reamintim că acum o săptămână, invitat la Antena 3, liderul PSD, Liviu Dragnea, a reluat scenariul implicării serviciilor în „executarea” politicienilor care vor binele românilor şi a susţinut că directorul SPP, Lucian Pahonţu, i-a transmis vicepremierului Paul Stănescu să stea deoparte, pentru că va fi protejat şi va ajunge preşedintele PSD în luna martie.
Două zile mai târziu – după ce între timp premierul şi miniştrii au renunţat oficial la serviciile SPP – acelaşi Dragnea a adus pe tapet şi subiectul SRI şi SIE, afirmând că în această nouă sesiune parlamentară trebuie iniţiate modificări asupra legilor siguranţei naţionale căci SRI şi SIE au nevoie de o lege nouă, mai modernă. O zi mai târziu, în prima zi a lunii februarie, Tăriceanu a opinat că SPP-ul ar fi bine să treacă la MAI.
Succesiunea de evenimente au creionat în spaţiul public scenariul unei tentative a PSD de a-şi aservi serviciile. După încercarea de subordonare a magistraţilor prin legile Justiţiei ar putea urma şi încercarea de punere a serviciilor sub papucul lui Dragnea, invocându-se imixtiunea acestuia în politic şi scandaluri în care au fost implicaţi unii ofiţeri. (Dana B.).
-
Uncategorizedacum 2 săptămâni
• Dyson lansează HushJet™ Purifier Compact: purificare puternică, acum în format compact și ultra-silențios
-
Actualitateacum 3 săptămâniTextura care arată bine azi poate ceda repede: alginatul de sodiu în formule sensibile după prima săptămână
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniProiectele complexe de software, AI și data duc RebelDot pentru a treia oară în FT1000, topul Financial Times al companiilor europene cu cea mai rapidă creștere
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDyson lansează Dyson HushJet™ Mini Cool: ventilatorul portabil care combină fluxul de aer puternic cu designul elegant
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDe Paște, amintirile ajung instant la cei dragi HONOR Connect elimină barierele dintre Android și iOS și simplifică transferul de fișiere între dispozitive
-
Uncategorizedacum 3 săptămâniVlad Buzoianu intră pe piața spălătoriilor auto și lansează Washzilla, proiect care pornește la Cluj după o investiție de 500.000 de euro
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniDe Ziua Internațională a Animalelor de Companie, HONOR te ajută să surprinzi cele mai frumoase momente alături de companionul tău
-
Actualitateacum 3 săptămâniGlafuri PVC de interior pentru ferestre mici – Cum le facem să pară mai mari



